Zeptejte se

 
Jestli máte jakýkoliv dotaz ohledně překladů, pokud nečemu nerozumíte, něco ohledně mě, atd. tak se ptejte. Ráda vám odpovím. :)

Komentáře

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Albertnut | 05.06.2018

The prostate gland is an essential part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just while watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of most forms of prostate infection. It is caused by bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition associated with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections via other parts with the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal of the prostate defect then making use antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some of the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies advise that a few ejaculations weekly will assist to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef weekly will heighten the likelihood of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to look at to make sure a wholesome prostate is to go for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you should select prostate examination one or more times per year.

???

Nico | 01.02.2013

Teda, proč jsem tu za nějakou Kláru? Double klik je nepřítel. Ale jméno to není tak špatné, možná lepší než má letitá přezdívka :DD

Tak snad jen dodám, že zmiňované seriály jsem neviděla, jen mě zaujaly popiskem.

Re: ???

Seokya | 01.02.2013

Nevadí :D Stane se, Klára není špatné jméno :) :D

:-)

Nico | 01.02.2013

Taja je rychlá a skutečně výborná překladatelka, takže NG byl v dobrých rukách.
A co něco z tohoto (nikdo to v plánech nemá):
https://wiki.d-addicts.com/Phoenix
https://wiki.d-addicts.com/Shoot_for_the_Star
https://wiki.d-addicts.com/Queen_of_Ambition

Držím ti (si) palce, aby se ti HGTT podařilo dopřekládat, než nám zase zmizíš :-).

Re: :-)

Seokya | 01.02.2013

Věřím, že to určitě zvládla líp než bych to zvládla já :). Neboj HTTG dopřekládám i kdyby mě to mělo stát život! :D a to nové co jsem si přidala bych taky měla stihnout :) Už je to jasné do Německa jedu v červnu takže bych to měla stihnout :) A ty co jsi mi poslala, podívám se na to a zvážím, nic neslibuju, ale děkuju ti za snahu něco najít :)

...

Klára | 01.02.2013

Taja je rychlá a skutečně výborná překladatelka, takže NG byl v dobrých rukách.
A něco z tohoto by tě nezaujalo?
https://wiki.d-addicts.com/Queen_of_Ambition
https://wiki.d-addicts.com/Shoot_for_the_Star
https://wiki.d-addicts.com/I_Am_Legend
https://wiki.d-addicts.com/Phoenix

Nice Guy

Marťa | 31.01.2013

Ahojky, jen jsem se chtěla zeptat, jestli víš, že Nice Guy už je přeloženo.. :) A chceš si to přeložit znovu sama nebo jestli si nevybereš jinou skvělou doramu, která přeložená ještě není.. :)
Překlad bys měla najít někde na https://asiantitulky.cz/pafiledb.php

Re: Nice Guy

Seokya | 01.02.2013

Ahoj, děkuju, že jsi mi to řekla, sice mě to nečiní šťastnou, ale co už :) na Nice Guy jsem se těšila už měsíce předtím než to vůbec začaly vysílat a takhle se mi to vyplatilo no :D co už, ještě nad tím popřemýšlím a určitě dám vědět :)

Re: Nice Guy

Seokya | 01.02.2013

Tak si jdu hledat jinde no :) Děkuju teda moc, že si mi to řekla, já bych to vážně začala :D Jestli bys měla napád na nějakou dorama tak mi klidně řekni :) já jsem bez nápadu, na Nice Guy jsem čekala už od července, ale jak vidím stejně jsem přišla pozdě :) . Sice je to přeložené slovensky, ale všimla jsem si, že Čechům to nevadí a mě asi taky ne :D Taky jsem si blbá myslela, že by tak skvělé dorama nikdo nepřekládal, to byla pěkná blbost si myslet :D No každopádně popřemýšlím jinde a kdybys měla napád tak klidně jsem s ním :)

Re: Nice Guy

Seokya | 01.02.2013

Našla jsem! :D https://asianwiki.com/That_Winter,_The_Wind_Blows To už můžu ne? :) Dobrý?

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek